Skip over navigation
Princeton University
Office of the Dean of the Faculty

Faculty Fellowships, Lectureships, Prizes, and Awards

McCosh Faculty Fellowships on the Jadwin Foundation

Named in honor of James McCosh, President of Princeton from 1868 to 1888, the McCosh Fellowships are awarded for individual scholarship. The McCosh Fellowships are in addition to a department's leave quota, which is expected to be used first  for the most pressing needs for leaves for scholarship in the department.  
1977-19782
M. Bressler, Sociology 
1979-19802
C. H. Berry, Economics, Woodrow Wilson School 
1979-19802
D. F. Thompson, Politics 
1981-19822
J. Wolpert, Woodrow Wilson School 
1982-1983
R. C. Darnton, History 
1983-1984
E. C. Cox, Biology 
1983-19842
A. L. Udovitch, Near Eastern Studies
1984-19851
O. Ashenfelter, Economics 
1985-19862
W. R. Connor, Classics 
1985-19862
S. M. Goldfeld, Economics 
1985-19862
J. K. Shearman, Art and Archaeology 
1986-19872
M. D. Wilson, Philosophy 
1994-19951
A. L. Udovitch, Near Eastern Studies 
1994-19952
R. Fagles, Comparative Literature 

President's Awards for Distinguished Teaching

These awards honor a sustained record of distinguished teaching over the course of  a career at Princeton, at both undergraduate and graduate levels. Normally two senior and two junior awards are given annually.  
1991
 
A. Maman, Romance Languages and Literatures 
 
 
T. Stix, Astrophysical Sciences 
 
 
S. Mackey, Music 
 
 
P. Meyers, Physics 
1992
 
F. Bien, Mathematics 
 
 
W. Bonini, Geological and Geophysical Sciences 
 
 
C. Emerson, Slavic Languages and Literatures
 
 
J. Nunokawa, English
1993
 
M. Cadden, Theater and Dance
 
 
R. Comer, Psychology
 
 
M. Jimenez, History
 
 
T. Silhavy, Molecular Biology
1994
 
M. DiBattista, English
 
 
S. Kotkin, History
 
 
A. Lemonick, Physics
 
 
D. Prentice, Psychology
1995
 
B. Browning, English
 
 
G. Deodatis, Civil Engineering and Operations Research
 
 
K. Levy, Music
 
 
S. Kelley. Politics
1996
 
D. Billington, Civil Engineering and Operations Research
 
 
J. Rankin, Germanic Languages and Literatures
 
 
S. Tilghman, Molecular Biology
 
 
D. Wilkinson, Physics
1997
 
M. Centeno, Sociology
 
 
E. Gowin, Humanities, Visual Arts
 
 
G. Rosen, Philosophy
 
 
L. Rosen, Anthropology
1998
 
A. Creager, History
 
 
J. G. Gager, Jr., Religion
 
 
J. R. Gott, Astrophysical Sciences
 
 
N-Y. Y. Tang, East Asian Studies
1999
 
D. H. Bernstein, Civil Engineering and Operations Research
 
 
 V. H. Brombert, Romance Languages and Literatures
 
 
J. A. McPhee, Humanities
 
 
D. I. Rubenstein, Ecology and Evolutionary Biology
2000
 
O. Μ Arnold, English
 
 
P. R. Brown, History
 
 
A. Gutmann, Politics, University Center for Human Values
 
 
H. F. Taylor, Sociology
2001
 
L. W. Enquist, Molecular Biology
 
 
D. J. Fuss, English
 
 
A. C. Isenberg, History
 
 
E. Μ. Stein, Mathematics
 2002
 
L. F. Batnitzky, Religion
 
 
P. C. Bunnell, Art and Archaeology
 
 
W. C. Jordan, History
 
 
T. K. Vanderlick, Chemical Engineering
2003
 
R. C. Gunning, Mathematics
 
 
J. T. Katz, Classics
 
 
H. S. Rosen, Economics
 
 
E. C. Showalter, English
2004
 
J. I. Adelman, History
 
 
J. V. Fleming, English, Comparative Literature
 
 
A. Gammie, Molecular Biology
 
 
J. C. Sturm, Electrical Engineering
2005
 
J. G. Biehl, Anthropology
 
 
R. J. Cava, Chemistry, Princeton Institute for the Science and Technology of Materials
 
 
B. Colomina, Architecture
 
 
M. G. Wood, English
2006
 
W. Bialek, Physics
 
 
J. Cooper, Psychology
 
 
W. A. Gleason, English
 
 
S. Sundaresan, Chemical Engineering
2007   E. S. Gregory, Religion
    S. R. Kulkarni, Electrical Engineering
    K. A. Norman, Psychology
    A. J. Smits, Mechanical and Aerospace Engineering
2008   B. L. Bassler, Molecular Biology
    P. G. Debenedetti, Chemical Engineering
    R. M. Griffith, Religion
    J. N. Shelton, Psychology
2009   M. Duneier, Sociology
    E. S. Glaude, Religion, African American Studies
    S. Malik, Electrical Engineering
    V. A. Smith, English, African American Studies
2010   E. Cinlar, Operations Research and Financial Engineering
    A. Diaz-Quinones, Spanish and Portuguese Languages and Cultures
    P. Adams Sitney, Lewis Center for the Arts, Visual Arts
    J. L. Stout, Religion
2011   A.C. Case, Woodrow Wilson School, Economics
    H.A. Hartog, History
    A. Nehamas, Philosophy, Comparative Literature
    D.M. Oppenheimer, Psychology, Woodrow Wilson School
2012   M.E. Garlock, Civil and Environmental Engineering
    C. Greenhouse, Anthropology
    D.T. Rodgers, History
    J. Schwartz, Chemistry
2013   Y. Baraz, Classics
    A.A. Houck, Electrical Engineering
    D.E. Nord, English
    D.N. Spergel, Astrophysical Sciences
2014   S.E. Gikandi, English
    C.F. Gmachl, Electrical Engineering
    A.T. Grafton, History
    R.N. Sandberg, English, Lewis Center for the Arts, Theater

Howard T. Behrman Awards for Distinguished Achievement in the Humanities

Established by a gift from Dr. Howard T. Behrman. To be awarded annually to selected faculty members of Princeton's humanities departments, in recognition of research, publication, teaching, or other distinguished service to the University community.
1975-1976
G. Vlastos, Philosophy
 
L. Stone, History
 
C. Baker, English
1976-1977
T. S. Kuhn, History and Philosophy of Science
 
Μ. B. Babbitt, Music
1977-1978
D. W. Robertson, Jr., English
 
T. J. Ziolkowski, Germanic Languages and Literatures, Comparative Literature
1978-1979
M. B. Jansen, History, East Asian Studies
 
V. H. Brombert, Romance Languages and Literatures, Comparative Literature
1979-1980
E. T. Cone, Music
 
C. E. Schorske, History
1980-1981
C. C. Gillispie, History
 
A. W. Litz, Jr., English
1981-1982
E. Keeley , English, Creative Writing
 
D. R. Coffin, Art and Archaeology
1982-1983
N. Davis , History
 
K. Levy, Music
1983-1984
D. Furley, Classics
 
A. Kernan, English
1985-1986
W. R. Connor, Classics
 
R. B. Hollander, Comparative Literature, Romance Languages and Literatures
1986-1987
R. C. Darnton, History
 
J. V. Fleming, English
1987-1988
P. R. L. Brown, History
 
S. A. Kripke, Philosophy
1988-1989
R. Fagles, Comparative Literature
 
E. Showalter, English
1989-1990
L. Gossman, Romance Languages and Literatures
 
S. Hynes, English
1990-1991
J. McPherson, History
 
D. Lewis, Philosophy
1991-1992
T. Takaezu, Humanities, Visual Arts
 
J. F. Wilson, Religion
1992-1993
E. Miner, English
 
F. Rigolot, Romance Languages and Literatures
1993-1994
H. Aarsleff, English
 
Μ. D. Wilson, Philosophy
1994-1995
B. Van Fraassen, Philosophy
 
F. Zeitlin, Classics
1995-1996
A. T. Grafton, History
 
A. Rampersad, English
1996-1997
C. Emerson, Slavic Languages and Literatures
 
H. Powers, Music
1997-1998
G. Kateb, Politics
 
A. J. Raboteau, Religion
1998-1999
M.A. DiBattista, English, Comparative Literature
1998-1999
A. Nehamas, Philosophy, Comparative Literature
1999-2000
P. Benacerraf, Philosophy
2000-2001
T. P. Roche, Jr., English
2001-2002
M. G. Wood, English
2002-2003
W. C. Jordan, History
2003-2004
J. M. Cooper, Philosophy
 
J. L. Seawright, Humanities, Visual Arts
2004-2005
J. G. Gager, Jr., Religion
 
P. Lansky, Music
2005-2006
E. W. Gowin, Humanities, Visual Arts
 
M. A. Cook, Near Eastern Studies
2006-2007 R. A. Kaster, Classics
  U. C. Knoepflmacher, English
2007-2008 P. B. Muldoon, Lewis Center for the Arts, Creative Writing
  D. T. Rodgers, History
2008-2009 S. A. Corngold, German, Comparative Literature
  G. H. Harman, Philosophy
2009-2010
K. Anthony Appiah, Philosophy, University Center for Human Values
  L. Barkan, Comparative Literature
2010-2011 V. K. Agawu, Music
  D. Feeney, Classics
2011-2012 J. C. Oates, Lewis Center for the Arts, Creative Writing
  E. H. Pagels, Religion
2012-2013 S.G. Burnham, Music
  P. Schäfer, Religion
2013-2014 J.T. Gross, History
2013-2014 S.A. Stewart, English

Council of the Humanities Fellowships

George Walbridge Perkins, 1917, Fellowship (1961).
1962-1963
M. L. Diamond, Religion
1963-1964
R. J. A. Ellrich, Romance Languages and Literatures
1964-1965
T. J. Luce, Jr., Classics
1964-1965
P. Szondi, Germanic Languages and Literatures
1965-1966
M. C. Launay, Romance Languages and Literatures
1966-1967
P. Lucas, History
1967-1968
G. C. Winham, Music
1968-1969
H. K. Miller, English
1970-1971
J. G. Gager, Religion
1973-1974
E. Barkin, Music
1974-19752
C. Wolff, Music
1975-19762
C. Gamer, Music
1976-19772
L. G. Bianconi, Music
1977-19782
M. Nussbaum, Philosophy
1978-19791
R. Scruton, Architecture
1979-19801
R. Ford, Creative Writing
1980-19812
J. Ludmer, Romance Languages and Literatures
1981-19821
D. N. Sedley, Classics
1981-19822
M. Morris, Creative Writing
1982-19831
A. Code, Philosophy
1983-19842
M. McBride, Creative Writing
1983-19842
S. Wolf, Philosophy
1984-19852
K. Pollitt, Creative Writing
1986-19872
B. Herman, Philosophy
1987-19881
D. Birnbaum Visual Arts
1987-19881
M. MacKenzie, Classics
1988-1989
S. Hurley, Philosophy
1989-1990
J. Butterfield, Philosophy
1989-1990
F. B. Ordiway, Comparative Literature
1990-19912
J. Katz, Music
1990-19912
K. Volans, Music
1992-19932
A. V. Lebedev, Classics
Charles John Gwinn and Alfred Hodder Memorial Fellowship (1941).
1944
Richard P. Blackmur
1946
William Aydelotte
1948
Joseph C. Sloane, Jr.
1950
John Berryman
1952
Richard W. B. Lewis
1954
Richard T. Burgi
1955
Peter J. Gay
1957
Joseph Kerman
1958
John Arthur Hanson
1959
Walter Clemons
1960
Frederick Olafson
1961
James H. Billington
1962
Hans Staub
1963
Richard Schmitt
1965
Kenneth Frampton
1966
Ryszard Przybylski
1967
Robert Erwin
1968
William S. Pechter
1969
Paul Oppenheimer
 
John Eaton
1970
James Magnuson
 
Jay Wright
1971
James Magnuson
 
George McCulley
1972
Alessandra Comini
1973
William Mullen
1974
Eugene Eoyang
1975
Peter Conrad
1977
Christine Gordon
1978
Richard McKane
1979
Phyllis Janowitz
1980
Howard Norman
1981
Judith Hemschemeyer
1982
Angeline Goreau
1983
Darryl Pinckney
1984
Ewa Kuryluk
1985
Stephen Wright
1986
Tama Janowitz
1987
Mona Simpson
1988
Jane Shore
1989
Andrew Hudgins
1990
J. Szczesna
1991
R. Hawk
1992
C. Garcia
1993
Doug Wright
1994
Mark Levine
1995
Khaled Mattawa
1996
Susan Power
1997
W. David Hancock
1998
Sharona Ben-Tov
 
Naomi lizuka
1999
Mary Jo Bang
 
Lan Samantha Chang
2000
Karen Hartman
 
Greg Hrbek
2001
Craig Arnold
 
Veronica Chambers
2002
Andrea Ashworth
 
Marlys West
2003
Anthony Doerr
 
Sarah Manguso
2004
Adam Kirsch
 
Daisy Fried
2005
Chimamanda Adichie
 
Will Eno
 
Stephanie Griest
2006
Gabe Hudson
 
Daniel M. O'Brien
 
David Orr
2007 J. Michael Friedman
  Kathleen J. Graber
  Monique T. D. Truong
Class of 1932 Visiting Lectureship (1952).
The gift of the Class of 1932.
1953-1954
N. Frye, English
1954-1955
F. B. Simkins, English
1955-1956
A. Guillaume, Near Eastern Studies
1956-1957
J. Canu, Modern Languages
1957-1958
J. Ferrater Mora, Philosophy
1958-1959
H. Arendt, Politics
1959-1960
R. LeTourneau, Near Eastern Studies
1960-1961
A. Castro, Spanish
1961-1962
C. A. David, German
1962-1963
R. F. Hofstadter, History
1963-1964
B. Lewis, Near Eastern Studies
1964-1965
J. Ackrill, Philosophy
1965-1966
R. Giurgola, Architecture
1966-1967
E. Tierno-Galvan, Politics, Romance Languages and Literatures
1967-1968
D. Ayalon, History, Near Eastern Studies
1968-1969
J. Macary, Romance Languages and Literatures
1970-1971
J. Rykwert, Architecture
1971-1972
L. S. Yang, East Asian Studies
1972-1973
W. G. Moore, Romance Languages and Literatures
1973-1974
H. Pitt, History
1974-1975
W. B. Stanford, Classics
1975-1976
G. E. L. Owen, Philosophy
1976-1977
M. Kumin, Creative Writing
1977-19782
R. S. Fitzgerald, Creative Writing
1977-19782
H. Weinrich, Romance Languages and Literatures
1978-19791
B. Williams, Philosophy
1979-19801
C. Fuentes, Romance Languages and Literatures
1980-19812
E. W. Handley, Classics
1981-19821  
C. Tomlinson, English
1982-19832
A. Dihle, Classics
1984-1985
R. Sorabji, Classics
1985-19861
C. Dempsey, Art and Archaeology
1987-19881
V. Pace, Art and Archaeology
1988-19891
L. Marin, Romance Languages and Literatures
1989 19901
L. Dallenbach, Romance Languages and Literatures
1989 19902
F. C. Jackson, Philosophy
1990-19911
L. Jardine, History
1991-19921
W. Weaver, Creative Writing
1992-19932
M. Vargas-Llosa, Romance Languages and Literatures
1993-19941
M. Wood, English
1994-1995
B. S. Strauss, Humanities Council
1995-1996
B. Breytenbach, Creative Writing
1995-1996
M. Steinberg, Germanic Languages and Literatures
1996-1997
J. Guillory, English
1998-19991
J. Hörisch, Germanic Languages and Literatures
2000-20011
N. K. Hayles, English
2000-20012
J. R. Little, Romance Languages and Literatures
2001-20021
A. Messner, Visual Arts
2002-20031
P. Meineek, Theater and Dance
2003-20041
Μ. Condé, French and Italian
2003-20042
K. Gross, English
2003-20042
L. Kurke, Classics
2005 20062
J. Kennedy, Slavic Languages and Literatures
2005-20061
A. Minnis, English
2005-20061
S. Westfall , Visual Arts
2006-20071
A. Becker, History
2006-20072
A. Morell, Visual Arts
2007-20081 C. Weinberger-Thomas
2007-20082  M. Carr
2007-20082  G. Shteyngart
2008-2009 L. Maximenkov, Slavic Languages and Literatures
2008-20091 R. Chow, English
2008-20092 R. Lee, Comparative Literature
2009-20101 L. Bersani, French and Italian
2010-20112 S. Menn, Philosophy
2010-20112 J. C. Mitchell, Comparative Literature
2011-20122 P. Szendy, Humanities Council, English
2012-20131 R. A. Healey, Humanities Council, Philosophy
2012-20132 L. H. Liu, Humanities Council, Comparative Literature
2012-20132 S. Marnette, Humanities Council, French and Italian
2013-20142 R. Saviano, Humanities Council, French and Italian
Virginia and Richard Stewart Lectureship (1957).
Established in their memory by Marie Stewart for lectures in the history of Christianity and other world religions.
1960-1961
K. K.S. Ch'en
1962-1963
H. Kishimoto
1964-1965
M. Eliade
1965-1966
K. Singh
1970-1971
R. N. Smart
1972-1973
R. N. Bellah
1973-1974
P. J. A. Rigby
1974-1975
J. νan Ess
1975-1976
B. Ray
1976-1977
K. Tsurumi
1977-19782
M. Abe
1979-1980
C. Blacker
1982-19832
D. Overmyer
1984-19852
M. Arkoun
1986-19871
R. Gombrich
1993-19942
G. Lindbeck, Religion
1994-1995
M. Idel, Religion
1995-1996
D. Satran
1996-1997
P. Borgeaud
1998-19992
J. Young
2001-2002
A. Ahmed, Anthropology, Religion
2003-2004
E. Ehn, Theater and Dance
2003-20042
I. J. Yuval
2003-20041
M. Frede, Philosophy
2005-20061
A. Minnis, English
2006-20071
P. Nabokov, Anthropology
2007-20081 D. White
2010-20112 A. Becker, Humanities Council
2011-20121 T. Funayama, Religion
2012-20131 H. deVries, German
2012-20132 Z. Weiss, Humanities Council

Old Dominion Foundation Senior Fellowships (1962).
1963-1964
E. H. Harbison, History
1964-1965
E. T. Cone, Music
1965-1966
G. F. Thomas, Religion
1966-1967
F. R. B. Godolphin, Classics
1966-1967
G. Florovsky, Slavic Languages and Literatures
1967-1968
C. C. Gillispie, History of Science
1967-1968
F. W. Mote, East Asian Studies
1968-1969
M. L. Diamond, Religion
1969-1970
A. S. Downer, English
1969-1970
D. P. Billington, Civil Engineering
1969-1970
J. F. Bennett, Philosophy
1970-1971
J. R. Strayer, History
1970-1971
G. Duckworth, Classics
1971-1972
F. Fergusson, Comparative Literature
1972-1973
P. F. Strawson, Philosophy
1972-1973
F.-K. Li, East Asian Studies
1973-1974
P. Foot, Philosophy
1973-1974
R. Wellek, Comparative Literature
1974-19751
W. B. Stanford, Classics
1975-19761
T. G. Rosenmeyer, Classic Languages and Literatures
1976-19771
J. Schillemeit, Germanic Languages and Literatures
1976-19772
M. Vovelle, History
1977-19782
W. Iser, Comparative Literature
1978-19791
A. A. Long, Classics
1979-19801
F. Sommer, Visual Arts
1979 19802
P. J. Alpers, English
1980-19811
P. W. Damon, English
1980 19811
E. L. Doctorow, Creative Writing
1981-19821
M. Foucault, Philosophy
1981-19822
D. Cohn, Germanic Languages and Literatures
1982-19831
M. Shapiro, Slavic Languages and Literatures
1982-19832
W. Barner, Germanic Languages and Literatures
1982-19832
V. Voinovich, Russian Studies
1983-1984
C. Colombo, Classics
1984-1985
J. H. McDowell, Philosophy
1986-19871
C. Kizer, Creative Writing
1986-19872
R. Piglia, Romance Languages and Literatures
1987-19881
B. Skyrms, Philosophy
1988-1989
S. L. Gilman, English
1988-19892
J. E. Herrin, History
1988-19892
D. Sperber, Philosophy
1989-19901
D. Howlett
1990-19911
S. Schiffer, Philosophy
1991-19921
R. Hunter, Classics
1991-19922
H. Bhabha, English
1992-1993
R. Alter, Comparative Literature
1992-19931
R. Schechner, Theater and Dance
1992-19932
T. Tolstaya, Slavic Languages and Literatures
1993-19942
H. Buchwald, Visual Arts
1993-19942
M. Burnyeat, Philosophy
1995-1996
N. Cartwright, Philosophy
1995-1996
S. Hampshire, Philosophy
1995-1996
C. Harbsmeier, East Asian Studies
1995-1996
S. Zizek, English
1996-1997
A. Bitov, Slavic Languages and Literatures
1998-19991
M. Smith, Philosophy
1998-19991
C. Durang, Theater and Dance
2000-20012
A. Αssmann, Germanic Languages and Literatures
2000-20012
A. Gordon-Reed, American Studies
2000-20012
F. G. Millar, Classics
2001-20021
J. Butler, English
2001-20021
C. R. Lee, East Asian Studies
2002-20031
R. Horstmann, Philosophy
2002-20031
G. Marcus
2002-20032
C. Thomas, French and Italian
2003-20042
M. Dresser, Music
2003-2004
F. Millar, Classics
2003-20041
D. Hurley, Visual Arts
2004-20051
R. Comay, German
2004-20051
A. Hollinghurst
2005-20061
Z. Hussain, Music
2005-20062
A. Ronell, English
2006-20071
A. Banfield, Comparative Literature
2006-20072
S. Goldhill, Classics
2006-20071
P. Kalligas, Philosophy
2006-20071
P. Kubelka, Visual Arts
2007-20082 F. Ferguson
2007-20082 J. Gardiner
2008-20092 G. Mazzotta
2008-20092 R. Copeland, English
2009-20101 L. Green, Linguistics
2009-20101 J. Thomson, Philosophy
2010-20111 M. Morris, Humanities Council, Music
2010-20112 J. M. Salles, Spanish and Portuguese
2011-20121 G. J. Strawson, Humanities Council, Philosphy
2011-20122 T. Hoelscher, Humanities Council, Art and Archaeology
2012-20131 R. L. Hunter, Humanities Council, Classics
2013-20141 R. A. Ferguson, Humanities Council, African American Studies
2013-20142 J. R. Baines, Humanities Council, Art and Archaeology
Behrman Senior Fellow in the Humanities (1990).
1990-1994
W. C. Jordan, History
1994-1995
A. Grafton, History
1995-1999
R. Martin, Classics
1999-2002
L. Engelstein, History
2002-2006
P. G. Lake , History
2002-2006
N. Smith, English
Behrman/Perkins Junior Fellow in the Humanities (1990).
1990-1991
F. Ordiway
1991-1992
M. Francus
1992-1993
D. H. Thurn
1993-1994
D. H. Thurn
1994-1995
M. Sugrue
1995-1996
M. Sugrue
1996-1997
G. Strand
1997-1998
G. Strand
Bain-Swiggett Lectureship in Poetry (1962).
Endowed by the bequest of Glen L. and Emma Bain-Swiggett for the support of an annual visiting lectureship in poetry.
1966-19762
R. Whittemore II
1969-19702 
T. Gunn
1970-19712 
R. Howard
1971-19722 
J. P. Creagh
1972-19732 
M. Strand
1975-19762 
D. Justice
1978-19792 
W. Meredith
1984-19852 
C. Urdang
1984-19852 
D. Finkel
1986-19872 
P. Hadas
1989-19901
G. Stern
1994-19951
D. Donoghue
2008-20091 W. Koestenbaum
2010-20111 M. N. McLane
2011-20121 C. K. Bernstein
2012-20131 R. Warren

Lewis Center for the Arts Fellowships

 
Charles John Gwinn and Alfred Hodder Memorial Fellowship (1941). 
(Previously listed under "Council of the Humanities Fellowships.")
2008-2009
C. Barter
2008-2009 T. A. McCraney
2008-2009 W. Terrell
2009-2010 M. C. Dickman
2009-2010 J. W. Harrison
2009-2010 Z. L. Lazar
2010-2011 C. Cruz, Creative Writing
2010-2011 E. M. Lewis, Theater
2010-2011 Z. T. Packer, Creative Writing
2011-2012 A. E. Carelli, Creative Writing
2012-2013 J. Arthur, Creative Writing
2012-2013 M. Moustakis, Creative Writing
2012-2013 A. R. Pamatmat, Theater
2012-2013 Y. El Rashidi, Creative Writing
2013-2014 C. Chukwu, Visual Arts
2013-2014 K. E. Didden, Creative Writing
2013-2014 A. Ross, Creative Writing
2013-2014 P. Tanowitz, Dance

Doris Stevens Lectureship in Women's Studies

1988-1989
N. Z. Davis, History

Aaron Lemonick Faculty Fellowship in the Council on Science and Technology

Established in honor of Aaron Lemonick, Dean of the Faculty from 1973 to 1989, to be awarded to members of the faculty in order that they may develop instructional material, course improvements or new courses that advance the scientific education of non-science students.
1990-19911
J. Grey, Mechanical and Aerospace Engineering

Cotsen Family Faculty Fellowship

 
Sophie and L. Edward Cotsen Faculty Fellowship (1995).
Cotsen Family Faculty Fellowship established by a gift from Lloyd E. Cotsen '50, to be awarded to faculty members, principally in the Humanities and Social Sciences, who are recognized as outstanding teachers of undergraduates. Supplemented by the Sophie and L. Edward Cotsen Faculty Fellowship (1995), established by gifts from Lloyd E. Cotsen '50.
1991-1994
C. Abbate Music
1994-1997
R. S. Wilentz, History
1996-1998
V. Kahn, English
1998-2001
E. Showalter, English
1998-2001
V. A. Zelizer, Sociology
2001-2004
H. S. Rosen, Economics
2002-2005
M. Viroli, Politics
2005-2008
L. N. Danson, English
2006-2009
A. L. Ford, Classics
2008-2011 M. Duneier, Sociology
2008-2009 R. M. Griffith, Religion
2010-2013 A. M. Feldherr, Classics
2010-2013 G. A. Rosen, Philosophy
2013-2016 D.J. Fuss, English
2013-2016 J.T. Katz, Classics
2013-2016 D.R. Leheny, East Asian Studies

1 First Term.
2 Second Term.


Last revised: December 2012