Skip over navigation
Share this:

Energy Challenge Courses of Interest

Fall 2010

Course Title
Instructor(s)
Days Time
Atmospheric Radiative Transfer
Venkatachalam Ramaswamy
M/F 8:30-9:50 a.m.
Introduction to Geophysical Fluid Dynamics
Stephen T. Garner
TBA TBA
Numerical Prediction of the Atmosphere and Ocean
Robert W. Hallberg
TBA TBA
Weather and Cimate Dynamics
Thomas L. Delworth
W/F 11 a.m.-12:15 p.m.
AOS 578
GEO 578
Chemical Oceanography
Jorge L. Sarmiento M/W 11 a.m.-12:15 p.m.
Advanced Design Studio
Amale Andraos, Daniel E. Wood M/W/F 1:30-4:20 p.m.
ARC 514
The Environmental Engineering of Buildings, Part I
Mahadev Raman
T 10 a.m.-12:50 p.m.
AST 551
MAE 525
General Plasma Physics I
Nathaniel J. Fisch, Hong Qin
M/W/F 10-10:50 a.m.
Fusion Plasmas & Plasma Diagnostics
Philip C. Efthimion, Richard P. Majeski
T/Th 9-10:35 a.m.
Advanced Thermodynamics
Pablo G. Debenedetti
T/Th 1:30-2:50 p.m.
CBE 546
Aerosol Physics and Chemistry
Lynn M. Russell
T/Th 10:30-11:50 a.m.
Engineering in the Modern World (HA)
David P. Billington, Michael G. Littman
M/W 11-11:50 a.m.
Environmental Fluid Mechanics
Elie R. Bou-Zeid T/Th 3-4:20 p.m.
Global Air Pollution
Marck Andrew Zondlo
T/Th 3-4:20 p.m.
Risk Assessment and Management
Erik Vanmarcke
M/W 11 a.m.-12:20 p.m.
Introduction to Water Pollution Technology
Peter R. Jaffe
T/Th 8:30-9:50 a.m.
CEE 472
Hydrometeorology and Remote Sensing
James A. Smith
T/Th 3-4:20 p.m.
Engineering Design for Sustainable Development
Robert H. Harris
M/W 1:30-2:50 p.m.
CEE 501 Environmental Engineering Fundamentals I: Atmospheric and Surface Processes Elie R. Bou-Zeid, Mark A. Zondlo T/Th 1:30-2:50 p.m.
CEE 548 Risk Assessment and Management Erik Vanmarcke M/W 11 a.m.-12:20 p.m.
CEE 591
Radar Hydrometeorology
James A. Smith T/Th 3-4:20 p.m.
The Chinese Economy (SA)
Gregory C. Chow T/Th 11 a.m.-12:20 p.m. 
Introduction to Population and Community Ecology
Staff
See Schedule  See Schedule
Water, Savannas and Society: Resilience and Sustainability in African Drylands
Elizabeth G. King
T/Th 1:30-2:50 p.m.
EEB 417B
ENV 417B
Ecosystems and Global Change
Lars O. Hedin
See schedule See schedule 
EGR 495
Special Topics in Entrepreneurship: Ventures to Address Global Challenges
John D. Danner M/W 11 a.m.-12:20 p.m.
ELE 431
EGR 431
ENV 431
MAE 431
Solar Energy Conversion (QR)
Emily A. Carter, Sigurd Wagner
M/W/F 10-10:50 a.m.
ELE 462
COS 462
Design of Very Large Scale Integrated (VLSI) Systems
Naveen Verma
T/Th 11 a.m.-12:20 p.m.
Electronic Devices
Stephen Y. Chou
M/W 9-10:20 a.m.
Advanced Topics in Computer Engineering – Green Information Technology
Margaret R. Martonosi
T/Th 3-4:20 p.m.
ENV 201A
Fundamentals of Environmental Studies: Population, Land Use, Biodiversity, and Energy
Kelly K. Caylor, David S. Wilcove, Eileen Zerba
See schedule See schedule
ENV 201 B
Fundamentals of Environmental Studies: Population, Land Use, Biodiversity, and Energy
Kelly K. Caylor, David S. Wilcove, Eileen Zerba
See schedule See schedule
ENV 305
Topics in Environmental Studies – Building American Style: Land-Use Policies and Rules
Deborah E. Popper, Frank J. Popper T 1:30-4:20 p.m.
ENV 307
Agriculture and Food: A Foundation for Living
Xenia K. Morin See schedule See schedule 
Climate: Past, Present, and Future (ST)
Michael L. Bender, Daniel M. Sigman, Geoffrey K. Vallis
See schedule See schedule 
Environmental Decision Making (QR)
Gregory E. van der Vink
M 1:30-4:20 p.m.
GEO 361
CEE 360
ENV 361
Physics of the Ocean and Atmosphere
Samuel G.H. Philander
T/Th 1:30-2:50 p.m.
GEO 363
CHM 331
ENV 331
Environmental Geochemistry: Chemistry of the Natural Systems (STX)
Satish C. Babu Myneni
M/W 11 a.m.-12:20 p.m.
GEO 420
Topics in Earth Sciences – Introduction to Atmospheric Sciences
Stephan A. Fueglistaler
M/W 11 a.m.-12:20 p.m. 
Introduction to Physical Oceanography
Anand Gnanadesikan
M/W/F 10-10:50 a.m.
Environmental Change, Poverty and Conflict
Gregory E. van der Vink
M 7:30-10:20 p.m.
Paleoclimatology
Michael L. Bender, Geoffrey K. Vallis
T/Th 9:30-11 a.m.
Comparative Environmental History (HA)
Emmanuel H. P.M. Kreike
Th 1:30-4:20 p.m.
MAE 221
Thermodynamics (ST)
Richard B. Miles, Daniel M. Nosenchuck, Michael Vocaturo
See schedule See schedule 
MAE 228
CBE 228
EGR 228
Energy Solutions for the Next Century
 
Jay B. Benziger, Yiguang Ju
M/W 11 a.m.-12:20 p.m.
MAE 324
Structure and Properties of Materials
Craig B. Arnold
T/Th 1:30-2:50 p.m.
MAE 423
Heat Transfer
Frederick L. Dryer
M/W/F 11-11:50 a.m.
MAE 527
Physics of Gases
Szymon Suckewer
M/W/F 9-9:50 a.m.
MAE 532
Combustion Theory
Chung K. Law
M/W 3-4:20 p.m.
NES 201
HIS 223
Introduction to the Middle East (HA)
Michael A. Cook
M/W 2:30-3:20 p.m.
NSE 283
Social History of the Modern Middle East (HA)
Cyrus Schayegh
M/W 1:30-2:50 p.m.
ORF 474
Special Topics in Operations Research and Financial Engineering: Energy, Commodity, and Fixed Income
Michael C. Coulon
M/W 3-4:20 p.m.
PHY 115A
Future Physics (QR)
Paul J. Steinhardt
See schedule See schedule 
PHY 115B
Future Physics (QR)
Paul J. Steinhardt
See schedule  See schedule
PHY 301
Thermal Physics (STX)
Lyman A. Page
M/W/F 10-10:50 a.m.
PHY 511
Thermodynamics, Kinetic Theory and Statistical Mechanics
Shivaji L. Sondhi
T/Th 1:30-2:50 p.m.
WWS 581C
Topics in Economics – Energy Economics
Amy B. Craft
T/Th 9-10:30 a.m.
WWS 585B
MAE 580
Topics in Science, Technology, and Environmental Policy: Living in a Greenhouse – Technology & Policy
Robert H. Socolow
Th 1-4 p.m.