Skip over navigation
Share this:

Undergraduate Environmental Course Offerings: Fall 2013

Generalist Track: ENV Foundation Courses and Electives

Course Title Instructor(s) Dist. Area Cognate Category Days Time
ENV 201A/STC 201A Fundamentals of Environmental Studies: Population, Land Use, Biodiversity, and Energy David Wilcove and Kelly Caylor STN Foundation course M/W 10:00 - 10:50 a.m.
ENV 201B/STC 201B Fundamentals of Environmental Studies: Population, Land Use, Biodiversity, and Energy David Wilcove, Kelly Caylor and Catherine Riihimaki STL Foundation course M/W 10:00 - 10:50 a.m.
ENV 304/ECO 328/EEB 304/WWS 455 Disease, Ecology, Economics, and policy Bryan Grenfell and Ram Laxminarayan STN Social Science or Natural Science TH 1:30 - 4:20 p.m.
ENV 305 Topics in Environmental Studies: Building American Style: Land-Use Policies and Rules Frank Popper and Deborah Popper Social Science T 1:30 - 4:20 p.m.
ENV 343 Climate Change and Extreme Weather in the Garden State Eileen Zerba Natural Science M/W 11:00 a.m. - 12:20 p.m.
 

Generalist Track: Cross-Listed Electives

Course Title Instructor(s) Distribution Area Cognate Category Days Time
CEE 334/WWS 452/ENV 334/ENE 334 Global Environmental Issues Denise Mauzerall STN Social Science M/W 1:30 - 2:50 p.m.
CEE 474/ENV 474 Special Topics in Civil and Environmental Engineering - Design and Construction of Environmental Sensors Kelly Caylor and Adam Wolf STN Engineering M/W 1:30 - 2:20 p.m.
EEB 341/ENV 341 Water, Savannas, and Society: Global Change and Sustainability in Africa's Hallmark Ecosystem Lyndon Estes Social Science M/W 1:30 - 2:50 p.m.
ELE 431/MAE 431/ENV 431/EGR 431/ENE 431 Solar Energy Conversion Sigurd Wagner QR Engineering M/W/F 10:00 - 10:50 a.m.
GEO 361/ENV 361/CEE 360 Physics of Earth, the Habitable Planet Samuel Philander STN Natural Science T/TH 1:30 - 2:50 p.m.
GEO 363/CHM 331/ENV 331 Environmental Geochemistry: Chemistry of the Natural Systems Satish Myneni STN Natural Science M/W 11:00 a.m. -12:20 p.m.
GEO 499/ENV 499 Environmental Change, Poverty, and Conflict Gregory van der Vink Social Science or Natural Science M 7:30 - 10:20 p.m.
 

Generalist Track: Electives Offered by Other Departments

Course Title Instructor(s) Distribution Area Cognate Category Days Time
ARC 401 Theories of Housing and Urbanism Andrew Laing SA Humanities TH 1:30-4:20 p.m.
CEE 305/GEO 375/ENE 305 Environmental Fluid Mechanics Elie Bou-Zeid STN Engineering T/TH 1:30 - 2:50 p.m.
CEE 471/GEO 471/URB 471 Introduction to Water Pollution Technology Peter Jaffe STN Engineering F 8:30 - 9:50 a.m.
CEE 477/ ENE 477 Engineering Design for Sustainable Development Robert Harris STN Engineering T/TH 11:00 a.m. - 12:20 p.m.
EEB 321 Ecology: Species Interactions, Biodiversity and Society Robert Pringle Natural Science T/TH 11:00 a.m. - 12:20 p.m.
ELE 455/CEE 455/MAE 455/MSE 455 Mid-Infrared Technologies for Health and the Environment Mark Zondlo Engineering M/W 1:30 -2:50 p.m.
GEO 418/CHM 418 Environmental Aqueous Geochemistry Francois Morel Natural Science T/TH 1:30 - 2:50 p.m.
GEO 425/MAE 425 Introduction to Physical Oceanography Gabriel Vecchi Natural Science M/W/F 10:00 - 10:50 a.m.
GEO 365 Evolution and Catastrophies Gerta Keller STN Natural Science W 1:30 - 4:20 p.m.
HIS 491 History of Ecology and Environmentalism Erika Milam HA Humanities T 1:30 - 4:20 p.m.
MAE 228/EGR 228/CBE 228/ENE 228 Energy Solutions for the Next Century Jay Benziger and Yiguang Ju STN 5th Course M/W 11:00 a.m. - 12:20 p.m.
SOC 348 Environmental Sociology William Kornblum SA Social Science W 1:30-4:20 p.m.
WWS 307/ECO 349 Public Economics Elizabeth Bogan SA Social Science T/TH 2:30 - 3:20 p.m.
 

Biodiversity and Conservation Track: Foundation Couse and Electives

Course Title Instructor(s) Dist. Area Days Time
CEE 334 / WWS 452 / ENV 334 / ENE 334 Global Environmental Issues Denise Mauzerall STN M/W 1:30-2:50 p.m.
EEB 321 **(Foundation or Elective course) Ecology: Species Interactions, Biodiversity, and Society Robert Pringle T/TH 11:00 a.m. - 12:20 p.m.
EEB 341/ENV 341 Water, Savannas, and Society: Global Change and Sustainability in Africa's Hallmark Ecosystem Lyndon Estes M/W 1:30 - 2:50 p.m.
ENV 304/ ECO 328/EEB 304/WWS 455 Disease Ecology, Economics, and Policy Bryan Grenfell and Ramanan Laxminarayan STN TH 1:30-4:20 p.m.
 

Climate and Energy Track: Foundation Course and Electives

Course Title Instructor(s) Dist. Area Days Time
CBE 421/CHM 421/ENE 421 Catalytic Chemistry Jay Benzinger T/TH 1:30 - 2:50 p.m.
CEE 305/GEO 375/ENE 305 Environmental Fluid Mechanics Elie Bou-Zeid STN T/TH 1:30 - 2:50 p.m.
CEE 334/WWS 452/WNV 334/ENE 334 Global Environmental Issues Denise Mauzerall STN M/W 1:30 - 2:50 p.m.
CEE 477/ENE 477 Engineering Design for Sustainable Development Robert Harris STN T/TH 11:00 a.m. - 12:20 p.m.
EEB 321 **(Foundation Course Only) Ecology: Species Interactions, Biodiversity and Society Robert Pringle T/TH 11:00 a.m. - 12:20 p.m.
ELE 431/MAE 431/ENV 431/EGR 431/ENE 431 Solar Energy Conversion Sigurd Wagner QR M/W 10:00 - 10:50 a.m.
ELE 455/CEE 455/MAE 455/ MSE 455 Mid-Infrared Technologies for Health and the Environment Mark Zondlo M/W 1:30 - 2:50 p.m.
GEO 430 Climate and the Terrestrial Biosphere David Medvigy M/W 3:00 - 4:20 p.m.
MAE 228/EGR 228/CBE 228/ENE 228 Energy Solutions for the Next Century Jay Benziger and Yiguang Ju STN M/W 11:00 a.m. - 12:20 p.m.
MAE 423/ENE 423 Heat Transfer Daniel Nosenchuck M/W/F 11:00 - 11:50 a.m.
 

Earth Systems Track: Foundation Course and Electives

Course Title Instructor(s) Dist. Area Days Time
EEB 321 **(Foundation Course Only) Ecology: Species Interactions, Biodiversity, and Society Robert Pringle T/TH 11:00 a.m. - 12:20 p.m.
GEO 361/ENV 361/CEE 360 Physics of Earth, the Habitable Planet Samuel Philander STN T/TH 1:30 - 2:50 p.m.
GEO 363/CHM 331/ENV 331 Environmental Geochemistry: Chemistry of the Natural Systems Satish Myneni STN M/W 11:00 a.m. - 12:20 p.m.
GEO 365 Evolution and Catastrophes Gerta Keller STN W 1:30 - 4:20 p.m.
GEO 418/ENV 364 Environmental Aqueous Geochemistry Francois Morel T/TH 1:30 - 2:50 p.m.
GEO 425/MAE 425 Introduction to Physical Oceanography Gabriel Vecchi M/W/F 10:00 -10:50 a.m.
GEO 430 Climate and the Terrestrial Biosphere David Medvigy M/W 3:00 - 4:20 p.m.
 

Environmental Policy Track: Foundation Course and Electives

Course Title Instructor(s) Dist. Area Days Time
CEE 334/WWS 452/ENV 334/ENE 334 Global Environmental Issues Denise Mauzerall STN M/W 1:30 - 2:50 p.m.
EEB 321 **(Foundation Course Only) Ecology: Species Interactions, Biodiversity, and Society Robert Pringle T/TH 11:00 a.m. - 12:20 p.m.
ENV 201A/STC 201A Fundamentals of Environmental Studies: Population, Land Use, Biodiversity, and Energy Kelly Caylor and David Wilcove STN M/W 10:00 - 10:50 a.m.
ENV 201B/STC 201B Fundamentals of Environmental Studies: Population, Land Use, Biodiversity, and Energy Kelly Caylor and David Wilcove STL M/W 10:00 - 10:50 a.m.
ENV 304/ECO 328/EEB 304/WWS 455 Disease Ecology, Economics, and Policy Bryan Grenfell and Ramanan Laxminarayan STN TH 1:30 - 4:20 p.m.
GEO 499/ENV 499 Environmental Change, Poverty, and Conflict Gregory van der Vink M 7:30 - 10:20 p.m.
MAE 228/EGR 228/CBE 228/ENE 228 Energy Solutions for the Next Century Jay Benzinger and Yiguang Ju STN M/W 11:00 a.m. - 12:20 p.m.
 

Environment and Water Track: Foundation Course and Electives

Course Title Instructor(s) Dist. Area Days Time
CEE 305/GEO 375/ENE 305 Environmental Fluid Mechanics Elie Bou-Zeid STN T/TH 1:30 - 2:50 p.m.
CEE 471/GEO 471/URB 471 Introduction to Water Pollution Technology Peter Jaffe STN T/TH 8:30 - 9:50 a.m.
CEE 477/ENE 477 Engineering Design for Sustainable Development Robert Harris STN T/TH 11:00 a.m. 12:20 p.m.
EEB 321 **(Foundation Course Only) Ecology: Species Interactions, Biodiversity and Society Robert Pringle T/TH 11:00 a.m. - 12:20 p.m.
EEB 341/ENV 341 Water, Savannas, and Society: Global Change and Sustainability in Africa's Hallmark Ecosystem Lyndon Estes M/W 1:30 - 2:50 p.m.
GEO 361/ENV 361/CEE 360 Physics of Earth, the Habitable Planet Samuel Philander STN T/TH 1:30 - 2:50 p.m.
GEO 363/CHM 331/ENV 331 Environmental Geochemistry: Chemistry of the Natural Systems Satish Myneni STN M/W 11:00 a.m. - 12:20 p.m.
GEO 418/CHM 418 Environmental Aqueous Geochemistry Francois Morel T/TH 1:30 p.m. - 2:50 p.m.
 

Courses of Interest: Freshman Seminars

Course Title Instructor Days Time
FRS 111 Water: Keystone for Sustainable Development Ignacio Rodriguez-Iturbe M 1:30-4:20 p.m.
FRS 113 Historic Gardens and Designed Landscapes W. Barksdale Maynard T 1:30-4:20 p.m.
FRS 115 Agriculture, Food, and the Environment Eileen Zerba T/TH 11:00 a.m. - 12:20 p.m.
FRS 125 Global Environmental Change: Science, Technology, and Policy Eric Wood and Justin Sheffield M 1:30 - 4:20 p.m.
FRS 163 Science, Technology, and Public Policy Harold Shapiro M 1:30 - 4:20 p.m.
FRS 187 Earth's Environments and Ancient Civilizations Adam Maloof and Frederik Simons TH 1:30 - 4:20 p.m.