Skip over navigation
Share this:

Undergraduate Environmental Course Offerings: Spring 2014

Generalist Track: ENV Foundation Courses and Electives

Course Title Instructor(s) Dist. Area Cognate Category Days Time
ENV 302/CEE 302/EEB 302 Advanced Analysis of Environmental Systems Lars Hedin and Michael Celia QR Foundation course M/W 1:30 - 2:50 p.m.
ENV 306 Topics in Environmental Studies: American Environmental History Deborah Popper and Frank Popper HA Humanities W 1:30 - 4:20 p.m.
ENV 310 Environmental Law and Moot Court George Hawkins SA   Social Science  M 1:30 - 4:20 p.m.
ENV 316 Climate Science and Communications Heidi Cullen and Michael Lemonick    Humanities T/TH 1:30 - 4:20 p.m.
ENV 340 Environmental Challenges and Sustainable Solutions Eileen Zerba STL  Natural Science M/W 11:00 a.m. - 12:20 p.m.
ENV 342 Agriculture and Food Security Eileen Zerba   Natural Science T/Th 11:00 a.m. - 12:20 p.m.
ENV 346/AMS 347 The Environment Can Be Funny Jennifer Price   Humanities W 1:30 - 4:20 p.m.
 

Generalist Track: Cross-Listed Electives

Course Title Instructor(s) Distribution Area Cognate Category Days Time
ANT 364/ENV 364 The Politics of Nature Susan Ellison SA Social Science M 1:30 - 4:20 p.m.
ART 250/ARC 250/ENV 250 Architecture, Globalization, and the Environment Esther da Costa Meyer LA 5th Course M/W 12:30 - 1:20 p.m.
CEE 304/ENE 304/ENV 300 Environmental Implications of Energy Technologies Michael Schwartz   Engineering T/TH 11:00 a.m. - 12:20 p.m.
GEO 370/ENV 370/CEE 370 Sedimentology Adam Maloof STL Natural Science T/TH 1:30 - 2:50 p.m.
HIS 431/ENV 433 Comparative Environmental History Emmanuel Kreike HA  Humanities W 1:30 - 4:20 p.m.
MAE 328/EGR 328/ ENE 328 Energy for a Greenhouse-Constrained World Eric Larson STN Engineering T/TH 11:00 a.m. - 12:20 p.m.
WWS 306/ECO 329/ ENV 319 Environmetal Economics   Smita Brunnermeier  SA Social Science T/TH 1:30 p.m. - 2:50 p.m.
 

Generalist Track: Electives Offered by Other Departments

Course Title Instructor(s) Distribution Area Cognate Category Days Time
ANT 431 Biomedical Anthropoloy Alan Mann EC Social Science T 1:30 - 4:20 p.m.
ART 332/ARC 332 The Landscape of Allusion: Garden and Landscape Architecture, 1450-1750 Daniel McReynolds LA Humanities M/W 1:30 - 2:20 p.m.
CEE 306 Hydrology James Smith STN Engineering T/TH 1:30 - 2:20 p.m.
CEE 307/EEB 305 Field Ecohydrology Staff STL Engineering TBA TBA
CEE 308 Environmental Engineering Laboratory Peter Jaffe STL Engineering M 3:30 - 4:20 p.m.
CEE 311/CHM 311/GEO 311/ENE 311 Global Air Polution Mark Zondlo   Engineering M/W 1:30 - 2:50 p.m.
CHM 333/ENV 333 Oil to Ozone: Chemistry of the Environment Francois Morel and Anne Morel-Kraepiel  STN Engineering T/TH 1:30 - 2:50 p.m.
COM 317/ART 356/EAS 317 Gardens in China and Japan Thomas Hare and Jerome Silbergeld LA Humanities T 1:30 - 4:20 p.m.
EEB 308 Conservation Biology Lyndon Estes   Natural Science  M/W 3:00 - 4:20 p.m.
EEB 328 Ecology and Epidemiology of Parasites and Infectious Diseases Andrew Dobson and Andrea Graham STL Natural Science  TBA  TBA
EEB 332/LAS 350 Pre-Columbian Peoples of Tropical America and Their Environments Ilean Isel Isaza Aizpurua and Dolores Piperno  SA Social Sciences TBA TBA
EEB 338/LAS 351 Tropical Biology Yves Basset  STL Natural Science  TBA  TBA
EEB 346 Biology of Coral Reefs Maria Echeverry Glavis  STL Natural Science  TBA TBA
EEB 380 Ecology and Conservation of Africam Landscapes Andrew Dobson and Paula Kahumbu  STL  Natural Science TBA TBA
EEB 382 Tropical Agriculture Cheryl Palm   Natural Science TBA TBA
EEB 404 Natural History of Mammals Dan Rubenstein STL Natural Science TBA TBA 
ENE 202/ARC 208 Designing Sustainable Systems - Applying the Science of Sustainability to Address Global Change Forrest Meggers STN Engineering or Social Science T/TH 10:00 - 10:50 a.m.
GEO 419/PHY 419 Physics and Chemistry of Earth's Interior Thomas Duffy   Natural Science T/TH 11:00 a.m. -12:20 p.m.
GEO 428 Biological Oceanography Bess Ward   Natural Science T/TH 11:00 a.m. - 12:20 p.m.
GEO 470/CHM 470 Environmental Chemistry of Soils Satish Myneni   Natural Science M/W 11:00  a.m. - 12:20 p.m.
MAE 427/ENE 427  Energy Conversion and the Environment: Transportation Applications Michael Mueller   Engineering M/W/F 10:00 - 10: 50 a.m.
 

Biodiversity and Conservation Track: Foundation Couse and Electives

Course Title Instructor(s) Dist. Area Days Time
CEE 307/EEB 305 Field Ecohydrology Staff STL TBA TBA
EEB 308 Conservation Biology Lyndon Estes   M/W 3:00 - 4:20 p.m.
EEB 324 Theoretical Ecology Simon Levin  QR M/W 11:00 a.m. - 12:20 p.m.
EEB 328 Ecology and Epidemiology of Parasites and Infectious Disease Andrew Dobson and Andrea Graham STL TBA TBA
EEB 332/LAS 350 Pre-Columbian Peoples of Tropical America and Their Environments Ilean Isel Isaza Aizpurua and Dolores Piperno SA TBA TBA
EEB 346 Biology of Coral Reefs Maria Echeverry Glavis STL TBA TBA
EEB 380 Ecology and Conservation of African Landscapes Andrew Dobson and Paula Kahumbu STL TBA TBA
EEB 382 Tropical Agriculture Cheryl Palm   TBA TBA
EBB 406 Biology of African Animals and Ecosystems Dustin Rubenstein   TBA TBA
ENV 302/CEE 302/EEB 302 Advanced Analysis of Environmental Systems Michael Celia and Lars Hedin  QR M/W 1:30 - 2:50 p.m. 
ENV 316 Climate Science and Communications Heidi Cullen and Michael Lemonick   TH 1:30 - 4:20 p.m.
ENV 340 Environmental Challenges and Sustainable Solutions Eileen Zerba  STL M/W  11:00 a.m - 12:20 p.m.
 

Climate and Energy Track: Foundation Course and Electives

Course Title Instructor(s) Dist. Area Days Time
AST 309/ MAE 309/PHY 309/ENE 309 Science and Technology of Nuclear Energy: Fission and Fusion Robert Goldston   T/TH 3:00 - 4:20 p.m.
CEE 304/ENE 304/ENV 300 Environmental Implications of Energy Technologies Michael Schwartz   T/TH 11:00 a.m. -12:20 p.m.
CEE 311/CHM 311/GEO 311/ENE 311 Global Air Pollution Mark Zondlo   M/W 1:30 -2:50 p.m.
CHM 406 Advanced Physical Chemistry: Chemical Dynamics and Thermodynamics Chia-Ying Wang STN T/TH 11:00 a.m. - 12:20 p.m.
ENE 202/ARC 208 Designing Sustainable Systems - Applying the Science of Sustainability to Address Global Change Forrest Meggers STL T/TH 10:00 - 10:50 a.m.
ENV 302/CEE 302/EEB 302 Advanced Analysis of Environmental Systems Michael Celia and Lars Hedin QR M/W 1:30 - 2:50 p.m. 
MAE 328/EGR 328/ENV 328/ENE 328 Energy for a Greenhouse-Constrained World Eric Larson STN T/TH 11:00 a.m. - 12:20 p.m. 
MAE 424/ENE 424 Energy Storage Systems Daniel Steingart   T/TH 1:30 - 2:50 p.m.
MAE 427/ENE 427 Energy Conversion and the Environment: Transportation Applications Michael Mueller   M/W/F 10:00 - 10:50 a.m.
 

Earth Systems Track: Foundation Course and Electives

Course Title Instructor(s) Dist. Area Days Time
ENV 302/CEE 302/EEB 302 Advanced Analysis of Environmental Systems Michael Celia and Lars Hedin QR M/W 1:30 - 2:50 p.m.
ENV 340 Environmental Challenges and Sustainable Solutions Eileen Zerba STL M/W 11:00 a.m. -12:20 p.m.
CHM 333/ENV 333 Oil to Ozone: Chemistry of the Environment Francois Morel and Anne Morel-Kraepiel STN T/TH 1:30 - 2:50 p.m.
GEO 370/ENV 370/CEE 370 Sedimentology Adam Maloof STL T/TH 1:30 - 2:50p.m.
GEO 419/PHY 419 Physics and Chemistry of Earth's Interior Thomas Duffy   T/TH 11:00 a.m. - 12:20 p.m.
GEO 428 Biological Oceanography Bess Ward   T/TH 11:00 a.m. - 12:20 p.m.
GEO 470/CHM 470 Environmental Chemistry of Soils Satish Myneni   M/W 11:00 a.m. - 12:20 p.m.
 

Environmental Policy Track: Foundation Course and Electives

Course Title Instructor(s) Dist. Area Days Time
AST 309/MAE 309/PHY 309/ENE 309 Science and Technology of Nuclear Energy: Fission and Fusion Robert Goldston   T/TH 3:00 - 4:20 p.m.
CHM 333/ENV 333 Oil to Ozone: Chemistry of the Environment Francois Morel and Anne Morel-Kraepiel STN T/TH  1:30 - 2:50 p.m.
EGR 277/SOC 277/HIS 277 Technology and Society Angela Creager SA M/W 1:30 - 2:20 p.m.
ENV 302/CEE 302/EEB 302 Advanced Analysis of Environmental Systems Michael Celia and Lars Hedin QR M/W 1:30 - 2:50 p.m.
ENV 310 Environmental Law and Moot Court George Hawkins SA 1:30 -4:20 p.m. 
ENV 316 Climate Science and Communications Heidi Cullen and Michael Lemonick   TH 1:30 - 4:20 p.m.
ENV 340 Environmental Challenges and Sustainable Solutions Eileen Zerba STL M/W 11:00 a.m. - 12:20 p.m.
HIS 431/ENV 433 Comparative Environmental History Emmanuel Kreike HA W 1:30 - 4:20 p.m.
MAE 328/EGR 328/ENV 328/ENE 328 Energy for a Greenhouse-Constrained World Eric Larson STN T/TH 11:00 a.m. - 12:20 p.m.
 

Environment and Water Track: Foundation Course and Electives

Course Title Instructor(s) Dist. Area Days Time
CEE 304/ENE 304/ENV 300 Environmental Implications of Energy Technologies Michael Schwartz   T/TH 11:00 a.m. - 12:20 p.m.
CEE 306 Hydrology James Smith STN T/TH 1:30 - 2:20 p.m.
CEE 307/EEB 305 Field Ecohydrology Staff STL TBA TBA
CEE 308 Environmental Engineering Laboratory   STL M/W  3:30 - 4:20 p.m.
CHM 406 Advanced Physical Chemistry: Chemical Dynamics and Thermodynamics Chia-Ying Wang STN T/TH 11:00 a.m. - 12:20 p.m.
ENV 302/CEE 302/EEB 302 Advanced Analysis of Environmental Systems Michael Celia and Lars Hedin QR M/W 1:30 - 2:50 p.m.
ENV 340  Environmental Challenges and Sustainable Solutions Eileen Zerba STL M/W  11:00 a.m. - 12:20 p.m.
GEO 370 Sedimentology Adam Maloof  STL T/TH  1:30 - 2:50 p.m. 
 

Courses of Interest: Freshman Seminars

Course Title Instructor Days Time
TBA TBA TBA   TBA